Çocukla Gezenlere 7 İpucu

7 Tips For The Traveller With Kid

 

1. Günübirlik Gezilerde Dahi Yanınızda Yedek Kıyafet Bulundurun

Çocuğun yaşına bağlı olarak kıyafetlerin sayısı ve türü farklı olabilir elbette, ama genel olarak çocuklar daha hassas olduklarından kapüşonlu bir hırka veya sweatshirt, yedek çamaşır, mevsime göre bere ya da şapka her zaman kurtarıcıdır.

2. Rotanızı Belirlerken Çocuğunuzun Temposunu Da Dikkate Alın

Sabah saatlerinde enerjisi yüksek oluyorsa yoğun programları sabaha kaydırabilir, erken uyuyorsa puseti kolay  park edebileceğiniz veya sandalyeleri birleştirip yatak yapabileceğiniz restoranları veya kapalı alanları tercih edebilirsiniz. Yeterince uykusunu alan bir çocuk çok daha iyi ve uyumlu bir yol arkadaşı olacaktır. Daha sık mola verin, kısa da olsa şekerleme yapabileceği, esnek programlar deneyin, işe yaradığını göreceksiniz 🙂

3. Karınlarının Tok Olduğundan Emin Olun

Elbette bunu yazmak kolay, emin olmak zor 🙂 Özellikle de iştahsız ve yemek seçen çocuklarla. Ama biz de işe yarayan birkaç önerim olabilir. Mesela çocuğunuza oyalanması için şeker yerine, önceden buzdolabı poşetine koyup pratik şekilde yanınıza aldığınız meyvalardan verebilirsiniz. Küçük bir matarada su ve kapaklı bir tabakta ev yapımı kurabiyelerden taşıyabilirsiniz. Ev yapımı kurabiye hem daha uzun süre dayanır hem de kolay kolay ufalanıp dağılmaz, deneyimle sabittir 🙂 Süper sağlıklı olmamakla birlikte tüpte çikolatalar, kahvaltı bulmanın zor olduğu destinasyonlarda kurtarıcı olabilir, aklınızda bulunsun.

image

4. Gezmeyi Onun İçin De Eğlenceli Kılın

Eğer yeni yerler keşfetmenin eğlencesini çocuğunuza da öğretebilirseniz, gezmek onun için de keyifli bir deneyime dönüşecektir. Bunun için haritalar, kartpostallar kadar ilgi çekici başka bir materyal de fotoğraf makinalarıdır. Artık bebekler için bile kameralar var, biraz daha büyük afacanlar için ise çek at tipi filmli makinalar çok iyi bir alternatif olabilir 🙂

5. Kremler, Kremler ve Kremler…

Bebekler için pişik kremi olmazsa olmaz. Her yaştaki çocuk için mevsim yazsa güneş kremi, kışsa soğuktan koruma özelliği olan bir krem, dudak koruyucu hemen aklıma gelenler. Ayrıca çok sık ve uzun süreli uçuşlar da cildi kurutuyor. Biraz eski usul olabilir ama ben ayrı ayrı kremlerdense küçük boy bir acı badem kremini her daim taşımayı tercih ediyorum 🙂

6. İlk Yardım Çantası

Söz konusu çocuklar olduğunda sizi ne zaman neyin beklediği hiç belli olmaz. Herşeye hazırlıklı olamasanız da temel bazı şeyleri yanınızda bulundurmak sizi rahatlatacaktır. Mesela ateş düşürücü ilaçlar, yara bandı, derece, mide bulantısı ve ishali önleyici ilaçlar, bol miktarda ıslak ve normal mendil ve küçük bir şişe kolonya. Elbette çocuğunuzun alerji vs durumları varsa bunları da göz önünde bulundurun, bunlar benim aklıma ilk gelenler.

image

7. Esnek ve Rahat Olun

Neden? Ve daha da önemlisi nasıl? Çünkü siz ne kadar gerginseniz çocuk da o kadar gergin olacaktır. Ayrıca bir yolculukta başınıza gelen ve o an çok kötü gözüken olaylar, bilin ki sonraki yirmi otuz sene en çok anlatılacak maceralardır. Bu yüzden gevşeyin, sakin kalın ve tadını çıkarın.

health2

 

  1. Take Some Extra Clothes Even For The Day Trips

Of course the number and the kind of the clothes might be vary on your child’s age, but in general children are more sensitive to the weather changes, therefore it is advisable to take a cardigan (with a hoodie) or sweatshirt, additional underclothes and a hat or a cap depending on the season might be extremely useful.

  1. Determine Your Route According To Your Child’s Pace

If your child is an early bird then you can realise the heavy agendas in the morning part of the day or if he/she sleeps early at night you can look for a peaceful restaurant that you can park your stroller easily or you can make a sleeping area from chairs 🙂 If they will sleep well, they can be much much better travel friends. You can stop more often during the way and flex the programs. Try it, you will see the benefits.

  1. Be Sure That They Are Full

Of course I know that to write this is simple although it is almost impossible to sure totally about this in practise. Especially with a child who has poor appetite. But for example you can benefit from fresh fruits that you will pack before the travel to entertain them. Or you can carry water in a small funny bottle or home made cookies. Home made cookies can stand for a long time and they are healthy as well. Also chocolate tubes (although they are not very very healthy) might be very useful in some specific destinations that you couldn’t find breakfast. Just keep in mind.

image

  1. Make It Fun For Them

If you can teach the excellent sides of discovering the world to your child, it will be automatically a funny experience for them as well. You can use maps, postcards even photograph machines for this. There are cameras for even babies nowadays.

  1. Creams, Balms, Creams, Balms…

I think rash cream is a must for baby travellers. Sun oil in summer and a protection cream in winter should be in the list for all ages. Also a lip balm should be in the bag. Especially during long flights your skin will need more moisture. It can be a little bit old fashioned but I love to carry a small tube almond oil cream during my travels, you can use it for almost everything.

  1. First Aid Kit

If you are travelling with children, you can not know whenever you will need what. Of course you can not be ready for everything but you can just simply carry some basic things to be more relax in case of emergency. For example; fever reducers, travel sickness pills, wet wipes, tissues, plasters and a small bottle of cologne. You should also consider your child’s special needs and/or allergies, those are just basics.

  1. Be Flexible & Comfortable

Why? And most importantly how? Because if you are nervous, your child becomes nervous as well. And any bad thing that might happen during the way will be the most funny adventures that you will tell your friends 20-30 years later your journey. Therefore please please calm down and have fun.

Leave a Reply