Evim, evim, güzel evim

Home, home, sweet home

Bu hafta konaklamalar konusunda epey mesafe kattettim. Bazı ülkelerde hem daha konforlu hem de programa daha uygun olduğu için otel veya hostel seçtim, bazılarında ise tam tersine airbnb daha hesaplıya geldi. Son iki konaklamam kaldı halletmem gereken…. Ama kesinlikle iyi bir araştırma gerekiyor, o yüzden yaşadıklarımı sıcağı sıcağına paylaşmak istedim.

Öncelikle Airbnb nedir, oradan başlayalım;

Airbnb gittiğiniz şehirlerde sizinle evinin tamamını ya da bir odasını paylaşmak isteyen ev sahiplerinin oluşturduğu bir platform aslında. Öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Sonra gideceğiniz şehrin istediğiniz bölgesine ve sizin için önemli olan kriterlere göre arama yaparak size en uygun alternatifi buluyorsunuz.

Bu kısım önemli, bazı evlerin size özel banyosu olmayabilir ve paylaşmak zorunda kalabilirsiniz örneğin. Ya da eve giriş çıkış saatlerinin sizin varış ve ayrılma saatinizle uyumlu olması lazım. Kaldığınız evde evcil hayvan ister misiniz, ev sahibi evinde çocuk istiyor mu, havalimanından eve ulaşım seçenekleri neler, bunların hepsini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

image

Diyelim ki evi buldunuz, peki nasıl kiralayacaksınız?

Önce ev sahibi ile iletişime geçiyorsunuz, ona kısaca kendinizi, gezinizi ve hangi tarihlerde orada olacağınızı anlatan bir not yolluyorsunuz. Genelde kısa sürede cevap dönüyor ve talebinizi ya reddediyorlar ya da size ön onay veriyorlar. Ben hem Afrika hem de Okyanusya kıtasında sayısız evden red aldım bu süreç boyunca 🙁 Çünkü her iki kıtada da benim gideceğim dönem kış ve ev sahipleri genelde uzun süreli kiralama yapmayı tercih ediyorlarmış. Bir de aklınızda olsun hiç daha altı yedi ay var demeyin, evler çok hızlı tutuluyor. Bu yüzden ben mesela kalmayı çok arzu ettiğim 200 yıllık bir taş evi kaçırdım geçen hafta…

Ama sonunda, üstelik asla Asya kıtasında evde kalmam dediğim halde, otel fiyatları çok uçuk olduğu için, Airbnb’ye bir göz atayım dedim ve çok içime sinen bir ev buldum dün…. Umarım yanılmamışımdır 🙂

Bu arada rezervasyonunuzu kesinleştirmek için bazen sizden kimlik doğrulaması isteyebiliyorlar. Bu doğrulamayı geçerli bir kimlik ve bir sosyal medya hesabı ile yapabiliyorsunuz. Ödemeyi de peşin yapmanız gerekiyor, bu yüzden iptal koşullarına mutlaka rezervasyon öncesi göz atmak da fayda var. Son olarak ev sahibinizle bütün iletişim trafiğini Airbnb üzerinden yapmaya özen gösterin diye sürekli tembih ediyorlar, ben de yazmış olayım.

Son 131 gün
Öykü
İstanbul

image

I put a lot of efforts for accomodations this week. I choose hotels or hostels in some countries which are more comfortable and comply with my route and I choose to use Airbnb in some others as it is less costly. I only have 2 more reservations. But it really requires a good planning and research thefore I want to write it down immediately.

So let’s start with, what Airbnb is;

It is a platform that allows you to rent a room or full house in the cities that you will visit. First of all you should registe to the site and then you should search based on your needs.

This is an important part. Some houses do not have 2 bathrooms and you may need to share it with the others, also check in and check out hours should be comply with your schedules. Do you want a pet in the house or do landlord want a child at home, is there any public transportation alternatives from airport to the house location. You should consider all of them.

Let’s think you found your dream house, how will you rent it?

First of all you should contact to the host and tell him/her yourself, your travel and dates. Normally they get back so quickly and either they are pre approving or rejecting your request. During this time I received many rejections from hosts in Africa and Oceania 🙁 Because it is winter time when I will be there and many of the landlords prefer to have long term tenants. Also keep in mind that the houses are rent so quickly. I missed a 200 year old house last week because of this reason.

But finally I rented a house although I thought I will never stay in a house in Asia. Hope I choose the right one 🙂

 image

By the way sometimes they are asking for you to verify your identification. You can do this by using a valid id and a social media account. You should also pay in advance so be careful about cancellation policy before the reservation. And pay attention to keep all of your communication with the landlord through Airbnb.

Last 131 days
Oyku
Istanbul