Seyahat İçin Kaynak Yaratmak – 1

Çok soru geldiği için bütçe ve finans konularında da biraz yazayım istedim. Biraz derken, anlatacak o kadar çok şey birikmiş ki, yazıyı ikiye bölmeye karar verdim 🙂  İşte birinci bölüm:

Para biriktirmek konusunda akıl verebilecek en son kişi benimdir, kimsenin de akla ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden sadece kendi yaşadıklarımı aktarayım istedim. Ve de tabiki bu yazıyı, bu ülkede açlık sınırında yaşayan pek çok insan olduğunun da bilinci ile yazıyorum. Bu yüzden derdimi doğru anlatmak isterim. Siz de daha çok seyahat etmek ya da hayatta tutku duyduğunuz bir işi yapmak istiyor ve bunu yapacak kaynağınız olmadığını düşünüyorsanız, yazıya bir göz atın. İşe yarar mı yaramaz mı kendiniz deneyin, ben de yaradı dilerim size de bir faydası dokunur 🙂

image

Aslında sadece para konularında değil genel olarak da, hayatta ne istediğiniz ve ne beklediğiniz önemli birazcık. Ve tabi bu önceliklere yer açabilmek için nelerden vazgeçebileceğiniz de. Bunu bir terazi olarak düşünebilirsiniz, hayatın denge terazisi…. Bir tarafa çok yığmak istiyorsanız, diğer taraf mecburen eksilecek. Ve bir yandan terazi de devrilmeyecek.

Ben bunu kendi kendime, deneyerek yanılarak, düşerek ve kalkarak uzun ve zahmetli bir şekilde öğrendim. Ama kesinlikle ve geri dönülemez şekilde öğrendim, önemli olan da bu 🙂 Özellikle kadınsanız mutlaka bir iş yapacaksınız ve kenarda üç beş kuruşunuz olacak.

Peki nasıl olacak bu diye oturdum düşündüm. Çocuğun okulu var, evin kirası var, kredi kartları var… Sonra ömrümde ilk defa bir liste yaptım. Listemi üç sütuna ayırdım.

1. Hayati ihtiyaçlar ve vazgeçilmez şeyler,
2. Olmasa da idare edilebilirler,
3. Olmazsa olmasınlar,

image

Sonra bu sütunların altına para harcadığım kalemleri yazdım. Mesela alışveriş merkezlerine iki üç ay hiiiç uğranmasa, sigara içiliyorsa bırakılsa, dışardan yemek sipariş edilmese de evde daha sık yemek pişse, haftada iki kez kuaföre gidilmese, falan falan… Sonra daha önce blogta sizinle paylaştığım 100 Eşya İle Yaşam felsefesi ile tanıştım. (http://www.7kita1cocuk.com/genel-hazirliklar/)

Evde kullanmadığım ne kadar eşya varsa bir kısmını ihtiyaç sahiplerine dağıttım, bir kısmını da internet üzerinden satışa çıkardım… Şaka değil 🙂 100 eşyam yoksa bile kullandığım eşya sayısı ciddi şekilde azaldı. Hala da öyle… Birşeyi almak için elimi her uzattığımda aklımda hep aynı soru oluyordu. “Bu mu, Kuzey Kutbu mu?” “Bu mu, Machu Picchu mu?” Sadece yerler değişiyor, soru hep aynı kalıyordu ve inanın asıl yapmak istediğiniz şey, her zaman satın alma içgüdünüze baskın geliyor.

image

Eşyalar azaldıkça aslında ne kadar az şey ile ne kadar güzel idare edebildiğimi farkettim. Sonuca kendim bile şaşırdım 🙂 Sonra kafayı aylık sabit masrafalara taktım, üşünmedim onları da altalta yazdım. Ya dedim kendi kendime, ay dediğin çabucak geçiyor, zaten evi otel gibi kullanıyorsun, en iyisi evi de küçülteyim, sonra baktım servis parası da fazla çocuğun, bari yeni küçük ev okula da yakın olsun dedim, taşındım.

Bir buçuk yıllık bir sürenin sonunda kendimi aklımda şu soru ile yakaladım. Öykü, araba sahibi olmak mı önemli, dünya turuna çıkmış olmak mı? İnanın cevaptan eminseniz şak diye yanıt çıkıveriyor. Öyle de oldu, bu sorudan iki hafta sonra arabaya veda ettim. Ve o bütçe ile nereyi ne kadar görebilirsem o kadar da olsa yola çıkmaya karar verdim.

Şimdi aman şurada bir yanlış anlaşılma olmasın. Siz kendi güzel evinizde oturuyor, arabanızla mutlu mutlu gidip geliyorsanız süper, bundan mutluysanız aynen devam edin. Kimseyi de ilgilendirmez, okuduklarınızı bilgi amaçlı varsayın, kendiniz boşverin ihtiyaç duyabileceklerle paylaşın 🙂

Ama mutlu değil ve bir çıkış yolu arıyor gibi hissediyorsanız sadece bir durup bakın… Kimsenin yaptığı ya da söylediği gibi olması gerekmiyor, kimse bilemez sizin ne yaşadığınızı. O yüzden kendi hayatınıza kendiniz bakın, bazen en çok aradığınız cevap burnunuzun dibinde olabiliyor. Sabah aldığım poğaça neyi değiştirecek demeyin, evden kahvaltı götürün, bir kahve keyfim var lattemi içmeyeyim mi demeyin, haftada bir tane az için mesela ya da bir kaç ay hiç içmeyin. O iki üç liraları da evdeki bir kavanoza atın.

image

Bir on ay sonra yazın bana o kavanozda ne kadar paranız olduğunu 🙂 Bakın kumbara bile denedim, yeni bişey almayın, neyiniz varsa onu kullanın. Yeter ki isteyin, yeter ki başlayın…

Öykü

120 gün kala

İstanbul