Afrika / Africa

Sarı ve Vahşi Bir Kıta, Afrika... Africa, Wild & Yellow...

Bizim ilk durağımız olan Afrika, yüz ölçümü ve nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Bir milyar kişilik nüfusuyla dünya nüfusunun % 15’ini barındırır.

Internetten okuduğum ve araştırdığım kadarıyla, tüm kıtalar arasında en fazla genç nüfus Afrika’da bulunuyor. Öyle ki, Afrikalıların % 50’si 19 yaşın altındadır.

Afrika, çok çeşitli iklim bölgeleri bulunan ekvatorun her iki yanında ve dünya üzerinde her iki iklim kuşağında da bulunan tek kıtadır.

İlgimi çeken bir başka yönü ise, kültür, dil ve etnik köken olarak muazzam bir çeşitliliğe ev sahipliği yapması 🙂

*************************************************************************************************************************************

Our first stop Africa is the world’s second-largest and second-most-populous continent. With one billion people, it accounts for about 15% of the world’s human population.

As far as I read and search from internet, Africa’s population is the youngest amongst all the continents, 50 % of people are younger than 19.

Africa is located in both sides of the equator and therefore it is the only continent which have two different climate zones.

Africa hosts a large diversity of ethnicities, cultures and languages which amazes me a lot 🙂

Places in Afrika / Africa

Find More  

Information

Find More