Singapur / Singapore

Singapur kelimesi Sanskritçe’de “aslanlar şehri” anlamına geliyor. Bu yüzden şehrin en popüler turistik duraklarından biri olan Marina Bay’e geldiğinizde orada bulunan ve adeta şehrin simgesi haline gelen meşhur aslan heykeli “Lion’s Head” ile fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

 (1) Lion's Head

Marina Bay’de çatısında yer alan gemi tasarımı ile hayli ilgi çekici olan bir başka bina ise özel bir otele ait. Biz Singapur’da airbnb ile konakladığımız için bir yorum yapamıyorum ama bazıları bu oteli anlata anlata bitiremiyor ve tepesindeki havuzdan onlarca selfie çekmeden ayrılmıyor 🙂 Tercih sizin…

(2) Lion's Head 2

Singapur’da oldukça geniş bir nüfus çeşitliliği var ve bunun bir yansıması olarak da bir sokaktan diğerine geçerken bambaşka ülkelerde geziyormuş hissine kapılıyor insan.

(9) Little India 3

Bu geçişi en çok Hint Mahallesi’nde hissediyorsunuz. Hele ki benim gibi yıllardır Hindistan’a gitme varsa ve Hint yemeklerinden vazgeçemeyenlerdenseniz 😂

(7) Little India

Burası aslında birbirine paralel birkaç sokaktan oluşan orta büyüklükte bir mahalle ama içindeki mağazalardan duyulan Hint ezgileri, sokak satıcılarının rengarenk iplere dizdikleri demet demet tören çiçekleri ve buram buram baharat kokusu ile kendinizi adeta Singapur’da çekilen bir Bollywood filminde sanıyorsunuz.

(8) Little India 2

Benzer bir hisse kapılmanıza neden olan diğer bir bölge ise Çin Mahallesi. Hemen hemen bütün ülkelerde benzer Çin Mahalleleri olmasına rağmen buranın gizli güzelliği Hock Keng veya Heavenly Happiness Tapınağı. Yani “Cennetteki Mutluluk”. Gerçekten de içeri adımınızı attığınız ilk anda huzurla kuşatılmış gibi rahatlıyorsunuz.

(3) Heavenly Happiness

Bizim en çok sevdiğimiz yerlerden bir diğeri ise Botanik Bahçesi. Buraya Singapur metrosu MRT ile veya otobüslerle ulaşım mümkün.

(4) Botanic Garden

Yalnız Singapu’da hava oldukça sıcak ve rutubetli olduğundan, buraya gelirken güneşten korunmak için mutlaka bir şapka ya da ansızın yağan sağnaklara karşı bir şemsiye bulundurmak da fayda var.

(5) Botanic Garden 2

Özellikle Orkide Bahçesi kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel. Bu kadar farklı renk ve çeşitte orkide arasında dolaşmak müthiş keyifli. Bu yüzden Botanik Bahçesi’ne en az iki-üç saatlik bir zaman ayırmanızı öneririm.

(6) Botanic Garden 3

Singapur’da az vakit ayırdığımıza hayli üzüldüğümüz bir diğer yer ise Sentosa Adası. Şehirdeki pek çok yer gibi burası da aslında sonradan eğlence merkezi haline getirilmiş bir ada. Yine de şu anda barındırdığı çeşit çeşit aktiviteler ile 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilecek bir yer.

(10) Sentosa

Bir de içerisinde bir kaç kez teleferiğe binmeniz gerekmese herşey harika. Bu sürekli bindiğimiz teleferikler ve yükseklik korkusu zaman zaman beni çok zorluyor. İşin en komik yanı ise Efe’nin her seferinde insiyatifi eline alıp, beni sakinleştirmeye çalışması ve gözlerini kapat, hadi şimdi derin derin nefes al diye bana telkinde bulunması. Bazen kim ebeveyn kim çocuk bilemiyorum doğrusu.

(11) Sentosa 2

Bu eğlence adasının içinde meşhur Universal Stüdyolarından, dört duyuya hitap ettiği için, sadece izlemekle kalmayıp adeta hikayenin içine girdiğiniz ve bütün aksiyonu eş zamanlı biçimde yaşadığınız 4D sinemalara, megazipten devasa bir akvaryuma kadar yapılacak pek çok etkinlik var.

(12) Sentosa 3