Sidney, Avustralya / Australia

Avustralya epey büyük bir ülke aslında. Biz maalesef sadece Sidney gibi çok küçük bir kısmını görebildik. Ancak gördüğümüz kadarıyla ilk izlenimimiz buranın bir tür küçük İngiltere olduğu 🙂 Neden mi?

Avustralya 12

Çünkü ülkede haliyle çok ciddi bir İngiliz etkisi söz konusu. Direksiyonlar sağda, her köşe başında bir Fish & Chips restoranı ve hatta Hyde Park adında büyük bir de parkları var… Elbette medeniyet ve güvenlik olarak da benzer standartları görmek mümkün. Kaldığımız bölge daha çok sırt çantalı genç gezginlerin kaldığı bir semt olmasına rağmen pek tedirginlik duymadığımızı söyleyebilirim.

 Avustralya 18

Şehrin çok güzel yanlarından biri, Sidney’de hergün belirli saatlerde Hyde Park’ta bulunan Archibald Çeşmesi’nden ücretsiz turların kalkıyor olması. Gerçekten çok güzel bir sistem oturtmuşlar, tur tamamen ücretsiz, sadece geziden memnun kalırsanız tur rehberinize bahşiş bırakmanızı bekliyorlar, ama hiçbir şey mecburi değil. Şehri gayet iyi tanıyan bu yerel kişilerle hem şehrin hikayesini daha yakından tanıyorsunuz, hem de sadece orada yaşayan birinden duyabileceğiniz ilginç bilgiler ediniyorsunuz. Mesela Avustralya’da bulunan zehirli örümcekleri 🙂

Avustralya 17

Zaten yemyeşil ve oldukça temiz olan şehirde en çok ilgimi çeken yerlerden birisi Botanik Bahçesi oluyor. Burada yüz yaşından daha yaşlı ağaçların köklerinden muazzam etkileyici fotoğraf kareleri çıkıyor. Yalnız, olurda yolunuz akşam üzeri bu güzel bahçeye düşerse, saat 17:00 sularında kapatıyorlar bahçeyi. Şaka değil dışarı çıkmak için sabahı beklemeyin sonra!!!

 

Peki Sidney’de nereleri gezmeli?

 

  • Opera Binası

Muhtemelen Sidney deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan Opera Binası ise başlı başına bir yazı konusu olacak kadar güzel ve ihtişamlı. yüzyılın en ünlü yapılarından biri.

Avustralya 19

Danimarkalı mimar Jørn Utzon deniz kabuğunu çağrıştıran bu eseriyle 2003 yılında Pritzker Ödülü’nü kazanmış, ayrıca UNESCO tarafından 2007 yılında Dünya Mirasları Listesine girmeyi başarmış, ee daha ne olsun 🙂 Ne yazık ki içerisinde bir konser veya gösteri izleme şansım olamadı ama biliyorsunuz gittiğim yerlerde yapılmamış şeyler bırakmayı seviyorum..

Avustralya 16

 

  • Rocks

Şehirde keşfetmekten en çok zevk aldığım yerlerden biri de tarihi Rocks Mahallesi. Gitmeden önce okuduğum tüm kaynaklar Sidney Limanı’nın güney bölümünde yer alan bu bölgeyi mutlaka görmem gerektiğini yazıyordu ki haklılarmış da…

 Avustralya 11

Efendim bu bölge esasen 1700’lü yılların sonunda Avustralya’ya gelen ilk kolonilerin yerleştikleri bölge. İsmini günümüzde hala varlığını koruyan kayalardan almış. Semtteki 27 numaralı evin yanındaki dar sokaktan içeri doğru dönerseniz bölgeye adını veren kayaları görebilirsiniz. Daracık sokaklarında bir zamanlar çetelerin savaşmasını hayretle karşılıyorum, Sidney’in bugünkü huzurlu ve medeni hali ile kıyaslayınca…

  •  Sidney Müzesi

Sidney’in ilk hükümet binası olarak kurulan bina zamanla bugünkü müze formuna kavuşmuş. Özellikle çocuklar için ilgi çekici sergi ve etkinlikleri var.

Avustralya 14

Biz gittiğimiz dönemde devasa bir lego havuzuna ve Sidney’e özgü lego tasarımları sergisine ev sahipliği yapıyordu. Kesinlikle görülmeye değer.

Avustralya 15

https://sydneylivingmuseums.com.au/museum-of-sydney

 

  •  Featherdale Vahşi Yaşam Parkı

Olur da yolunuz Sidney’e düşerse Avustralya’nın sembolü olan kanguruları bir hayvanat bahçesi yerine, doğal bir yaşam parkında görmenizi öneririm.

Avustralya 3

Örneğin, Sidney’e bir saat uzaklıkta bulunan Featherdale Vahşi Yaşam Parkı’nda kanguruların yanı sıra, koalaları, pelikanları ve penguenleri demir parmaklıklı kafeslerin arkasında değil de kendi doğal ortamlarında görme fırsatınız oluyor.

Avustralya 2

Mesela biz iki kafadar hayli erken saatlerde yollara düştük, kangurularla kahvaltı edeceğiz diye… Çok dost canlısı hayvanlar ama yine de bizim kendileri ile samimiyet kurmamız biraz zor oldu (bakınız resmimler 🙂

Avustralya 1

Her şeye rağmen kendi avucumdaki yeşilliklerle bir kanguruyu beslemenin veya bir koalayı hafifçe okşamanın yarattığı huzurlu deneyimi hiçbir şeye değişmem.

Avustralya 4

 

http://www.featherdale.com.au/

  •  Katoomba & Blue Mountains

Featherdale’den bir saat mesafede Katoomba Bölgesi’nde, adını okaliptüs ağaçlarının mavi renginden alan Blue Mountains var ki, nefes kesici manzarasıyla kesinlikle görülmeye değer.

Avustralya 7

Dağın etiklerinde kalan vadiyi “gondola” adı verilen bir yüksek irtifa teleferiği ile, biraz daha alçaktan ve nispeten yavaş hareket eden standart bir teleferikle ya da yükseklerle işiniz olmuyorsa tren ile gezebilirsiniz.

Avustralya 5

Trenin masum göründüğüne bakmayın 90 derecelik bir açı ile saniyeler ve çığlıklar içinde vadide oluyorsunuz 🙂 Eğer vaktiniz varsa dağın arasında uzanan vadideki yürüyüş parkurunda keyifli bir treeking de yapmak mümkün.

Avustralya 6

Buradaki en ilgi çekici fotoğraf noktalarından bir tanesi ise “Üç Kızkardeş Tepesi”. Rivayete göre;

Avustralya 9

Aborjinli üç kız kardeş kalplerini kendilerinden farklı bir kabileden olan üç gence kaptırırlar. Fakat kabile yasalarına göre farklı kabileler arasında evlilik mümkün olmadığından bu iki kabile arasında zamanla savaş baş gösterir.

Kabilenin ileri gelenlerinden biri olan kahin savaşı bitirmek ve kızları korumak için bu üç kız kardeşi Katoomba’nın en yüksek yerinde, vadiye tepen bakan üç kayaya çevirir. Ve lakin savaş sırasında kahin de ölünce, büyü hiçbir zaman bozulamaz ve kızlar da taş olarak kalır. Rivayetler de bile hep seven kadınların zarar görüyor olması canımı sıksa da, Üç Kızkardeşler Tepesi kesinlikle görülmeye değer 🙂

http://www.bluemts.com.au/

 

Information

Find More