Genel Hazırlıklar / General Preparations

Hazırlıklar… Yazması hem en zor hem de en kolay bölümlerden biri benim için aslında… Çünkü seyahata hazırlanmak, hem kendini, hem de yol arkadaşın olan çocuğunu böyle bir seyahata fiziken ve ruhsal olarak hazır etmek bir tarafa, bu işin bir de bütçesi, uçak ve otel planlaması, gezilecek yerleri organize etmesi var. Bir de hepsi bir tarafa, seyahat bir yaşam biçimi aslında…

Bu yüzden bu bölümü nasıl yazmam gerektiği ile ilgili kafam karışık oturuyorum bir Starbucks’da. Son haftalarda en büyük haftasonu eğlencemiz bu. Efe ile beğendiğimiz bir kafenin sessiz bir köşesine ilişiyoruz, kafe lattelerimizi alıyoruz, o ödevini yaparken ben de sitenin sayfalarını hazırlıyorum.

TP4

Sanırım seyahat ile ilgili anlatmam gereken en önemli konu, gezmeyi sıradan bir turist mi yoksa bir gezgin olarak mı yapmak istediğiniz noktasında ayrılıyor. Bir gezgin olmaya karar verdiyseniz hayatınız da tıpkı tüm diğer kararlarınız gibi buna paralel olarak değişiyor. Bu yüzden bundan iki yıl öncesine giderek anlatmaya başlamam daha doğru olur hazırlıkları.

İki yıl önce kredi kartlarım boyumu aşmaya başladığında birşeylerin artık değişmesi gerektiğini sonunda idrak edebilmiştim. İnsanoğulları/kızları maalesef canları azıcık yanmadan karar alıp çözüm bulamıyorlar. Aynı dönemde karşılaştım Özlem Denizmen’in Kartlarınla Mucize Yarat adlı kitabı ile. Önerileri bende işe yaradı. Oturdum hayatımda ilk defa bütçe yaptım nerelere harcıyorum, nelere hakikaten ihtiyacım var, bir bir çıkarttım. Sonra tek kredi kartı kullanmaya başladım ki hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biridir.

image

Tek uyarım nacizane kısa sürede herşeyin çözülmesini beklemeyin, bu işler dev bir geminin dümenini ani bir hareketle aksi istikamete çevirmek gibi birazcık. Dümeni çevirseniz bile geminin yönünü çevirmek zaman alabiliyor. Ama sonuçta sekiz ay gibi bir sürede kredi kartı ödemelerim son derece düşük seviyelere geldi ve her zaman yüksek borçlara alışkın ben aradaki farkı biriktirmeye başladım. Daha fazla yer görebilmek, daha çok şey keşfedebilmek için.

image

Bundan bir yıl sonra iş için birkaç günlüğüne New York’a gittim. Ne zaman yeni bir şehre gitsem mutlaka şehrin sahaflarına, kitapçılarına gider karıştırırım. Kitap severim, kitapçılara bayılırım… Ama sebebi tam olarak bu değildir bu ziyaretlerin. Dünya neler okuyor, değişik bir şeyler var mı ona bakırım, karıştırırım, not alırım, fotoğraf çekerim zihnimle… Bazı arkadaşlarım “kayıttasın” diye takılırlar, doğrudur da:)

Neyse işte yine kayıtta olduğum bu anlardan birinde 100 Eşya İle Yaşam felsefesi ile tanıştım. Araştırdım, soruşturdum. Sonraki altı ay vazgeçmesi daha kolay kıyafetlerden, ayakkabılardan başlayarak giderek evdeki eşyalara kadar her objede hayatımı adım adım sadeleştirdim, bu da bana daha fazla yer keşfetmek için daha fazla bir özgürlük verdi.

Aslında basitçe özetlemek gerekirse beni bağlayan şeylerden ki buna borçlar, aslında hiç de ihtiyacım olmayan nesneler, alışkanlıklar ve kişiler de dahil arınmıştım. Özgürdüm…. Ve bunun sonunda ne mi oldu?

Gitmek istediğim herhangi bir şehre uçarken, görmeyi hep hayal ettiğim bir tapınağın en tepesinde dururken ya da tadını hiç bilmediğim bir meyvayı iştahla yerken, aldığım yüzüncü bir siyah elbisenin bana asla veremeyeceği bir tatmin duygusu yakaladım.

image

Ve bunun peşinden gitmeye karar verdim. Ne yapacağınızı bilmek, tıpkı elinizde bir harita ile bir noktayı aramaya benziyor. Bir kez oraya odaklandığınızda artık o hedef ile ilgisi olmayan herşey ilginizin dışında kalıyor.

Sonunda beklenen andayız. Bu hafta uçak biletlerimizi alıyoruz, hayalimize bir adım daha yaklaşmaya çok az kaldı. Veee tam 192 gün sonra yola çıkıyoruz.

Öykü & Efe
Aralık 2015
İstanbul

************************************************************************************************************************************

General Preparations

Preparations part is somehow most difficult and also easy part of this web site for me. Because one side you should prepare both yourself and your child to such a journey both physically and emotionally and on the other side you should think about your budget, plan your accommodations, flights, tours and transfers. And all aside travelling is a life style itself.

So I am sitting at a Starbucks with a fully confused mind and thinking about this for a while. This is our weekend fun with my son recently. We are just sitting in a quiet place of a coffee shop and chatting, he is also doing his endless homeworks and I am writing this stuff.

I think I should start with basic questions. Do you want to travel the world as a tourist or as a traveller? Your answer also determine what you will need during the journey. If you decided to be a traveller like us, almost all of your choices about life will change. So I will tell my story staring from 2013.

TP1

Two years ago my credit card debts became a big head ache for me. When something hurts you, you are naturally becoming a problem solver just to avoid the future problems. So after I read the book of Özlem Denizmen (Create Miracles With Your Credit Card) I made a budget first time in my life, I cancelled all my cards and left only one.

My only advice to you, don’t wait a quick solution at this stage. It is like a route change for a big cargo ship, once you decided to change your direction; it takes some time for the ship to turn to this direction. So after 8 months I paid all the debts and as my monthly credit card payments were dropped I started to save the amounts that I used to pay to the credit cards.

One year after this budget challenge I went to New York for business. Whenever I go to a new city, I definitely visit some book shops. I like books, I adore book shops. But it is not the real reason of my visits. I just try to understand what the rest of the world is reading, if there is something different… I search, take notes and take pictures with my mind. Some of my friends tell that “I am recording…” at the moments, probably it is true 🙂

So one of this recording moment in NY, I met with “100 Things Challenge” and within 6 months following this moment I simplified my life and reduced the number of my clothes, shoes, stuff in the house… Almost everything. And this gives me an incredible FREEDOM!

TP2

And guess what happens?

I realised that my 100th black dress cannot make me happier like flying to a new city or standing at the top of a temple that I want to see for a long time. And I decided to follow this feeling. Once you decide what you will do, it is like walking in the street together with a map and searching for an exact place. And once you focus like this, the rest is totally out of your perspective.

TP3

This is how I come to this moment. This week I am taking our flight tickets. We will be one step closer to our dreams and we will be on the way 192 days after.

Öykü & Efe

December 2015

Istanbul

Leave a Reply