Round The World Hakkında / About RTW

Dünya turu bileti veya İngilizce ve daha bilinen adı ile Round The World Tickets, ilgili hava yolu ağının uçtuğu şehirlere belirli kurallar dahilinde uçak bileti temin edebileceğiniz bir sistem aslında. Her bir şehire tek tek bilet almaktansa bu şekilde maksimum 15 nokta ve 39.000 mili aşmayacak şekilde bilet aldığınızda uçuş masrafınız ciddi şekilde azalıyor.

 

image

Bu yüzden bu yöntem dünya turuna çıkmak isteyen pek çok kişinin kullandığı bir alternatif aslında. Bu biletleri dünyada en çok Star Alliance, One World ve Skyteam adlı kuruluşlar sunuyor. Hatta yurtdışında bu işin o kadar gelişmiş bir pazarı var ki, rotanızı daha efektif şekilde belirlemek ya da o rotadaki direkt veya aktarmalı uçuşlar için size danışmanlık veren özel internet siteleri dahi bulabiliyorsunuz.

Rotamı kendim belirlerim, ne gerek var danışmanlığa diye düşünebilirsiniz? Ben de öyle düşünmüştüm 🙂 Ancak işin içine girdikçe bunun aslında o kadar da kolay olmadığını anlıyor insan, çünkü dikkat edilmesi gereken bir sürü detay var. Örneğin her okyanusu sadece bir kez geçebiliyorsunuz, yani sürekli aynı yöne uçmak zorundasınız. Ayrıca şehirlerde neler yapacağınız, kaç gün geçireceğiniz de önceden belli olmalı, çünkü biletleri aylar öncesinden almanız gerekiyor. Keza bazı şehirler arasında direkt uçuş bulmak neredeyse imkansız veya öyle saat farkları oluyor ki zaman planınızı buna göre kaydırmanız gerekiyor.

Bu yüzden Round The World biletlerini almadan önce rotanızı dikkatle planlamanızı ve araştırmanızı titizlikle yapmanızı öneririm.

Hepimizin Yolu Açık Olsun!

*************************************************************************************************************************************

Round The World tickets is a kind of system that you can take flight tickets based on some specific rules of the relevant airline alliance. Instead of purchasing one by one to each city, you can buy a collective ticket to a reduced price like this which you will have maximum 15 stopovers and maximum 39.000 miles in your journey.

That is why this ticket is the choice of many travellers. Star Alliance, One World and Skyteam are the main companies that provide RTW tickets. Actually there is a huge market in this matter, you can also ask for web based consultants to determine your route by paying some additional amounts.

image

You can basically think that you don’t need consultants for the route. I thought like this as well 🙂 But then I understand that it is not a piece of cake. First of all there are too many details and rules that you should consider. For example you are allowed to pass only once from the each ocean in the world. That means you can either fly to west or east. Also you should decide how many days you will spend in each city, what you will do, which places you will see. And you should determine most of them before the selection of the flights. Also it is almost impossible for some destinations to find direct flights.

So I recommend you to take your time for the planning phase.

Enjoy!

Leave a Reply