Ben bir yaz insanıyım. Üstelik de çocukluk hayali dört mevsim yaz olan bir ülkede yaşamak isteyen bir insanım. Şimdi en yüksek sıcaklığı 20 derece olan bir ülkeyi nasıl anlatabilirim 🙂 İnanın bana günlerce düşünüp durduktan sonra, haksızlık yaptığım için kendime kızdığım bir şehir Stockholm. Nedeni basit 2007 senesinde dünyanın en yaşanılası şehri seçilmiş. İsveç’in başkenti, yani Kuzey Avrupa medeniyetinin bir anlamda kalesi. Temiz, yeşil ve çok sessiz. Bir renk ile anlatmak gerekse beyazın içine bir iki damla yeşil damlatılmış diye tarif edilebilir hani….

P1070212

Stockholm şehri aslında birbiri ile bağlantılı çok sayıda ada ve köprülerden oluşuyor. Geziye başlamak için en uygun noktalardan biri eski şehir merkezi olan Gamla Stan. Birbirine bitişik nizamda yapılmış ve bana pastadan küçük evleri anımsatan binalar fotoğraf meraklıları için sayısız kare vadediyor.

Stockholm1

Ayrıca meraklıları için Doğa Tarihi Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Ulusal Müze ve ünlü Nobel törenlerinin yapıldığı Nobel Müzesi kesinlikle görülmeye değer. Nobel Ödülleri’nden bahsetmişken Alfred Nobel’in hikayesinden de bahsetmeden geçmeyelim. 21 Ekim 1833’te doğan Alfred Nobel küçük yaştan itibaren patlayıcılara merak salmış bir bilim adamıdır. 1864 yılında dinamit barutunu bulmuştur. Ancak ne yazık ki bu tutkusu kendi öz kardeşinin ölümüne neden olunca, silah ve baruttan kazandığı parayı kendi vasiyetiyle dünya barışına adamıştır.

Stockholm’ün bana göre en ilgi çekici yerlerinden biri VASA MÜZESİ. Vasa, 1626-1628 yılları arasında yapılmış olan bir İsveç İmparatorluğu savaş gemisi olup, henüz ilk seferini yaptığı esnada su alarak batmıştır. Geminin bu kadar hızlı batmasında birkaç etkenin ortak etkisi olduğu düşünülmektedir. Bunlardan biri dönemin İsveç kralı II. Gustaf Adolf’un yurtdışında olması ve bu önemli savaş gemisinin sürmekte olan 30 Yıl Savaşları sırasında Baltık filosuna acilen katılmasını istemesi ve aynı zamanda kralın danışmanlarının geminin zayıf yanlarını krala bildirmekten çekinmiş olmalarıdır.

Gemi’nin yegane ganimeti olarak nitelendirilen bronz toplar kurtarıldıktan sonra gemi çok uzun yıllar kaderine terkedilmiş, daha sonra 1950’li yıllarda su yüzeyine çıkartılmıştır. Hem Stockholm’ün hem de İsveç’in en önemli turistik merkezlerinden biri olan müze bu güne kadar 28 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Stockholm 2

Stockholm gezisine çıkmadan önce İsveç’in 2003 yılında yapılan referandum sonrasında Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, euro sistemine geçmediğini aklınızda bulundurmanızda fayda var.