Vizeler / Visas

Vize, bir yolculuğun en can alıcı prosedürlerinden bir tanesi. Özellikle bizimki gibi rotanızda birden fazla ülke olduğunda, hele de vize işlemlerinin tamamlanma süresi konsolosluktan konsolosluğa değişebileceğinden bu sürece olabildiğince erken başlamanız gerekebiliyor. Burada önemli bir bilgi ABD dışındaki ülkelere en erken seyahattan üç ay önce vize başvurusu yapılabiliyor!

Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi genellikle tavsiye ediliyor. Yetişkinler maksimum on yıl olmak üzere istedikleri farklı sürelerde pasaport sahibi olabilirken, bu süreler çocuklar için daha kısa. Mesela bizim beyefendi ilk kez bu yıl dokuz yaşında iken beş yıllık pasaport sahibi olabildi, ondan önce ikişer yılda bir pasaportumuzu yenilememiz gerekiyordu.

 

image

 

Yıpranmış pasaportlarla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız bile, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabiliyor, bu yüzden bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Bazı ülkelere Türk vatandaşlarının 30/90 güne kadar olan, turistik amaçlı ziyaretlerinden vize istemiyor.

Bununla birlikte, pasaportunuzun temdit süresinin en az 6 ay olmasını ve kapıda vuracakları vize sayfası için de pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmasını arıyorlar.

Ayrıca her ihtimale karşı otel ve uçak rezervasyonları ile seyahat sağlık sigortanızı da yanınızda bulundurmak da fayda var.

image

Bir de benim gibi çocukları ile yalnız seyahat eden ebeveynler için, çocukları ile ilgili ek belgeler gerekiyor. Mesela nüfus müdürlüklerinden alınacak uluslararası doğum sertifikası, çocuğun yanında olmayan ebeveynin vereceği noter onaylı muvafakat belgesi (gidilecek tüm rotayı içerecek şekilde ve maksimum 4 ay önce verilmiş) ve/veya velayeti gösteren mahkeme kararı. Bu belgelerin tümünün İngilizce ve noter onaylı olması gerekiyor.

 

image

 

 

 

*************************************************************************************************************************************

Visa is one of the key issues of a journey. Especially if you will visit several countries, you should start this process a little bit earlier than the other preparations.

For the visa application, it is generally advisable to have a passport which is valid for minimum 1 year. Of course it depends from country to country. An important note consulates (except USA) generally accepts visa applications three months before the journey!

On the otherhand although your visa application was approved, your passport should not be torn and should have enough blanc pages for the visas.

imagesCA7YFW7K

 

If you are also a Turkish citizen, please check the relevant visa requirements from the below link:

www.mfa.gov.tr

 

 

 

Leave a Reply