Çocukla gezmenin en güzel yanlarından biri de, yetişkinken bile oyun oynayabilme özgürlüğünüzün olması. Bunu ilk kez oğlumla yaptığım Disney gezisinde farketmiştim. Zira artık sekiz yaşındaydı ve tam bir yol arkadaşı kıvamına gelmişti 🙂

Sonrasında geciken uçaklara, otobüslere, aksayan hizmetlere sinir olmak yerine, bulduğumuz her fırsatta, havalimanlarında, otoparklarda, bazen sadece bir kaldırım kenarında oyun oynayarak zamanı kendimizce değerlendirmeye başladık.

 

image

İşin en güzel yanı bu oyunlardan bazıları için yanınızda herhangi bir eşya ya da bir hazırlığınız dahi olmasına lüzum bulunmaması. Mesela kağıt-taş-makas bu açıdan favorimiz:)

Bir de özellikle gemi seyahatlarinin vageçilmezi seyahat boyu UNO’muz var. Aşırı yağmur nedeniyle burnumuzu otel odasından çıkaramadığımız seyahatlerde en büyük kurtarıcımız UNO veya hafıza kartları gibi fazla yer kaplamayan kart oyunları oluyor.

image

Bir diğer alışkanlığımız ise gittiğimiz ülkelerin haritaları. Bu biraz çocuğun ilgisi ile de alakalı ama genellikle google amcadan kolayca bulabileceğiniz rengarenk haritalar, belki üzerlerine bir iki komik sticker ekleyerek yolculuklarda çocuklar için hem eğlendirici hem de eğitici bir alternatif olabiliyor.

Bir de tabiki ülkeleri, bayrakları ve başkentleri anlatan her yaşa uygun farklı kitap çeşitleri kurtarıcı olabilir çocuklu yolculuklarda 🙂

image

Daha teknoloji meraklısı ebeveyn ve çocuklar için ise örneğin Türk Hava Yolları’nın kart oyun aplikasyonunu önerebilirim.

Bir arada ve mutlulukla yapıldığı sürece bütün oyunlar güzel geliyor galiba insana:)

*************************************************************************************************************************************

One of the funniest parts of travelling with a child is freedom of playing although you are an adult. I realized this first time, during our Euro Disney vacation with my son last year.

Then we started to play while we are waiting for a plane, bus or boat which delays many hours. Instead of having full stress of those delays we found a positive alternative that will make us happier.

The good thing is you even don’t need any tool to play some of those games. It is just a matter of creativity I believe. For example rock-paper-scissors game is our favorite 🙂

Or a travel size UNO or similar card and memory games are ideal for the long vacations.

Another travel material is the maps of the countries that we are visiting. It depends on the interest of your children, but it is also possible to print them from Google and decorate with funny stickers and/or puzzles (which make children busy for a while 🙂

image

Also books which explain the countries, flags and capitals can be interesting. It is possible to find them everywhere for different ages, even in the airports.

Or for the children who like technology, there are many different applications in the tables pc’s and smart phones.

I think, sharing something with your bellowed ones is the best game ever 🙂

 

 

Leave a Reply